Podvědomí

Podvědomí jako překážka i pomocník

Všechno mohu v Kristu, který mi dává sílu

Toto je úryvek z Epištoly sv. Pavla k Filipským IV.13.

Tuto větu bychom si měli opakovat nejméně pětkrát denně. Zázračným způsobem ovlivní naše podvědomí. Dobré je vždy ještě dodat „tomu naprosto věřím“. Naše podvědomí je ale takový malý prevítek a vždycky hned odpoví: „Tomu přeci nevěříš? Takový nesmysl.“

Když mu to ale budeme dávkovat stále dokola, nakonec jej přesvědčíme.

Účinnou metodou, jak učinit naše podvědomí pozitivním je odstranit z myšlení a jazykového projevu jisté výrazy, které by se daly nazvat jako „drobné negativní hodnoty“. Tyto tzv. hodnoty doslova zaplavují běžné rozhovory, a i když každý z těchto výrazů je sám o sobě zdánlivě bezvýznamný, jejich celkový účinek formuje mysl záporně.

Pokud tedy používáme takové výroky jako např.: „Bojím se, že to nestihnu, mám obavu, že to nedopadne dobře, nikdy to nezvládnu, je toho na mne moc atd.“ tuto negativitu živíme.

Jsou to jen malé myšlenky, ale i velké duby vyrůstají z malých žaludů a právě tak mohou tyto negativní hodnoty prosáknout až do naší mysli. Pokusíme se tedy začít je nahrazovat těmi pozitivními. Když budete stále tvrdit, že všechno jde dobře, že stačíte na svoji práci, že nepíchnete pneumatiku, že se dostanete na místo včas a když budete mluvit o tom, že vše dobře dopadne, vyvoláte zákon pozitivních účinků a šťastného konce se opravdu dočkáte.


Zdroj: Norman Vincent Peale, Síla pozitivního myšlení