Umíme odpočívat?

Kolo se točí, vše přichází v cyklech a my jsme jednou nahoře a po druhé zase dole. Hladina našich energetických zásobníků často kolísá a pokud se cítíme špatně, chybí nám elán, nebo jsme dokonce vyčerpaní, je třeba své šálky naplnit.

Někdo si jde zacvičit a druhý načerpá nejvíce energie, když si zaběhá v parku. Způsobů relaxace je jistě mnoho a každému vyhovuje něco jiného. Pokud si chceme ale skutečně dobít baterky, nesmíme při té uvolňující činnosti probírat v mysli své starosti a potíže.

Znáte ten vnitřní monolog, kdy například jedete autem a v podstatě ani nevnímáte co právě děláte.  Jste zautomatizovaní a přemýšlíte nad nějakým úkolem. Možná si plánujete budoucí rozhovor, nebo zkrátka myslíte na různé věci jen ne na to, že jedete, ovládáte pedály a držíte volant.

Velmi často jaksi nejsme přítomní

a to je ten problém. Abychom si opravdu odpočinuli, musíme se naučit být tady a teď. Pokud budete například venčit pejska, neplánujte co budete zítra vařit k obědu, ani jak se vypořádáte s protivným kolegou. Místo toho opravdu vypněte a vnímejte třeba jen své tělo. Jak kladete při chůzi jednu nohu před druhou, jak dýcháte, po jakém povrchu se pohybujete a jak to vnímáte. Vnímejte pejska, jak spolu komunikujete, jak je šťastný venku a máte mezi sebou jakési spojení.

Snažte se za každou cenu prožívat přítomný okamžik a nebýt ani v minulosti a neplánovat budoucnost. Jenom tak je potom možné, dopřát své duši skutečnou relaxaci.