homeopatické symboly
Asklépiova hůl je prvním symbolem zdraví. Zobrazení dvou hadů obtočených kolem hole bylo však původně ochranným znamením úřadu poslů, ale později se stalo symbolem lékařství.
Had byl spojován s léčivými silami, a tím také s Asklépiem, což mohlo být založeno na schopnosti plazů svlékat starou kůži. Když v roce 293 př.n.l. postihla Řím morová rána, požádali Římané o pomoc Řeky. Ti ji poslali posvátného hada, o kterém tvrdili, že je převtěleným duchem Asklépiovým. Symbol hada se objevuje i v příběhu ze Starého zákona o tom, jak Bůh proměnil Mojžíšovu hůl v hada, který nejprve vyvolal nemoc a poté ji vyléčil.
Štír má také léčivou i zraňující symboliku. Vyplývá to z představy, že štír vytváří olejnatou protilátku proti svému jedu. Ze stejných důvodů používali kdysi čínští lékaři toxický sekret ropuchy, obojživelníka, kterému se často připisovala kouzelná moc. Sušené ropuchy se jako amulety používaly v Anglii ještě během velké morové epidemie v roce 1563. Tehdejší význačný lékař doktor George Thomson totiž vyhlásil, že se sám vyléčil, když jednu takovou sušenou ropuchu použil k pohlcení hnilobného kvasu.
Mravenec
byl symbolem, který byl používán k změně duševního rozpoložení pacienta. V severní Africe byli apatičtí lidé krmeni mravenci s představou, že se neustálá aktivita tohoto hmyzu přenese do jejich metabolismu.
jednorožec
V Persii mělo toto bájné zvíře pověst léčitelského stvoření. Byl také oblíbeným ozdobným motivem křesťanských umělců a legenda o něm vypráví, že jednorožec, který vnese do vody na svém rohu kříž ji vyčistí od jedů.. V Asii se tradičně používá prášek z rozdrceného rohu jednorožců a to může představovat mlhavou vazbu mezi těmito příběhy a realitou.
kameny a jiné amulety
Kameny se od nepaměti používaly jako amulety, jelikož se věřilo v jejich kouzelnou moc. Mají různé tvary a barvy a věřilo se, že mohou vyléčit i takové poruchy, jako je sterilita nebo impotence. Kvůli symbolice trvanlivosti se v Čině podával na prášek rozdrcený jadeit a to k prodloužení života. Tento kámen má často ledvinovitý tvar a ve Španělsku se začal používat jako lék při onemocnění ledvin.
Rubín je zase spojený s krví a vitalitou a přestavuje drahokam, o němž se lidé domnívali, že může obnovovat dobrou náladu a nahradit ztracenou krev. Další kámen s léčivou symbolikou je diamant a stejnou pověst mají i perly. Ty se dodnes používají v Indii rozdrcené na prášek. Podle římské pověry může perla obnovit zdravý rozum šílenců. Mnohem větší schopnosti se však připisují smaragdu, který byl jako léčivý amulet založený na symbolice plodnosti a okultismu. Čarodějnice jej používaly k nahlédnutí do budoucnosti a tak se smaragdu připisovala moc zlepšit zrak. Také prý dokáže zkracovat porodní bolesti, zabraňovat úplavici a epileptickým záchvatům.
Také materiály připomínající kameny měli ve spojení s vodou léčivou symboliku, a to slonovina, která se rozdrcená s mrožích klů v Číně používala jako protilátka proti jedům. Tedy takové přírodní antidotum. Červený středomořský korál pro změnu zastavoval krvácení a zabraňoval dětským nemocem. Podle klasické mytologie vznikl z krve Medúsy. Děti nosívaly korálové náhrdelníky jako talismany ještě ve středověku. Silnou léčivou symboliku měly také amulety zhotovené z fosilní pryskyřice jantaru a věřilo se , že pomáhají při bolení hlavy, žaludečních potížích, revmatismu i astmatu.
voda
Voda byla používána v mnoha léčebných postupech. Čistá a zejména dešťová měla značnou symbolickou hodnotu jako lék díky svému pradávnému spojení s očišťováním, nebeským požehnáním a duchovním osvěžením.
rostliny
Ve starověku se k prevenci a léčení používalo obrovské množství rostlin. Kromě těchto léčivých účinků měly také symbolické významy. Například mandragora, středomořská rostlina z čeledi lilkovitých, která se ve středověku používala k vyvolání zvracení, také jako projímadlo a především jako prostředek proti křečím a narkotikum. Tvar jejího kořene připomínal lidskou postavu a tak se předpokládalo, že napomáhá také k otěhotnění. Jmelí bylo považováno Kelty za lék na sterilitu a protijed k různým jedům. V medicíně se také používaly kořeny, semena i květy pivoňky a ty se používaly ještě v Anglii v 17. století. K překonání moru se žvýkal vavřín a asfodel se v klasické mytologii spojoval s podsvětím. Její používání jako protilátky při hadím uštknutí bylo založené na proslulosti hadů jako stvoření, která v podsvětí žijí.
Zdroj: Tresidder Jack, 1001 symbolů, Euromedia group, Londýn 2003