Zdraví

homeopatické symboly

Asklépiova hůl je prvním symbolem zdraví.  Zobrazení dvou hadů obtočených kolem hole bylo však  původně ochranným znamením úřadu poslů, ale později se stalo symbolem lékařství.

Had byl spojován s léčivými silami, a tím také s Asklépiem, což mohlo být založeno na schopnosti plazů svlékat starou kůži. Když v roce 293 př.n.l. postihla Řím morová rána, požádali Římané o pomoc Řeky. Ti ji poslali posvátného hada, o kterém tvrdili, že je převtěleným duchem Asklépiovým. Symbol hada se objevuje i v příběhu ze Starého zákona o tom, jak Bůh proměnil Mojžíšovu hůl v hada, který nejprve vyvolal nemoc a poté ji vyléčil.

Štír má také léčivou i zraňující symboliku. Vyplývá to z představy, že štír vytváří olejnatou protilátku proti svému jedu. Ze stejných důvodů používali kdysi čínští lékaři toxický sekret ropuchy, obojživelníka, kterému se často připisovala kouzelná moc. Sušené ropuchy se jako amulety používaly v Anglii ještě během velké morové epidemie v roce 1563. Tehdejší význačný lékař doktor George Thomson totiž vyhlásil, že se sám vyléčil, když jednu takovou sušenou ropuchu použil k pohlcení hnilobného kvasu.

Mravenec

byl symbolem, který byl používán k změně duševního rozpoložení pacienta. V severní Africe byli apatičtí lidé krmeni mravenci s představou, že se neustálá aktivita tohoto hmyzu přenese do jejich metabolismu.

jednorožec

V Persii mělo toto bájné zvíře pověst léčitelského stvoření. Byl také oblíbeným ozdobným motivem křesťanských umělců a legenda o něm vypráví, že jednorožec, který vnese do vody na svém rohu kříž ji vyčistí od jedů.. V Asii se tradičně používá prášek z rozdrceného rohu jednorožců a to může představovat mlhavou vazbu mezi těmito příběhy a realitou.

kameny a jiné amulety

Kameny se od nepaměti používaly jako amulety, jelikož se věřilo v jejich kouzelnou moc. Mají různé tvary a barvy a věřilo se, že mohou vyléčit i takové poruchy, jako je sterilita nebo impotence. Kvůli symbolice trvanlivosti se v Čině podával na prášek rozdrcený jadeit a to k prodloužení života. Tento kámen má často ledvinovitý tvar a ve Španělsku se začal používat jako lék při onemocnění ledvin.

Rubín je zase spojený s krví a vitalitou a přestavuje drahokam, o němž se lidé domnívali, že může obnovovat dobrou náladu a nahradit ztracenou krev. Další kámen s léčivou symbolikou je diamant a stejnou pověst mají i perly. Ty se dodnes používají v Indii rozdrcené na prášek. Podle římské pověry může perla obnovit zdravý rozum šílenců. Mnohem větší schopnosti se však připisují smaragdu, který byl jako léčivý amulet založený na symbolice plodnosti a okultismu. Čarodějnice jej používaly k nahlédnutí do budoucnosti a tak se smaragdu připisovala moc zlepšit zrak. Také prý dokáže zkracovat porodní bolesti, zabraňovat úplavici a epileptickým záchvatům.

Také materiály připomínající kameny měli ve spojení s vodou léčivou symboliku, a to slonovina, která se rozdrcená s mrožích klů v Číně používala jako protilátka proti jedům. Tedy takové přírodní antidotum. Červený středomořský korál pro změnu zastavoval krvácení a zabraňoval dětským nemocem. Podle klasické mytologie vznikl z krve Medúsy. Děti nosívaly korálové náhrdelníky jako talismany ještě ve středověku. Silnou léčivou symboliku měly také amulety zhotovené z fosilní pryskyřice jantaru a věřilo se , že pomáhají při bolení hlavy, žaludečních potížích, revmatismu i astmatu.

voda

Voda byla používána v mnoha léčebných postupech. Čistá a zejména dešťová měla značnou symbolickou hodnotu jako lék díky svému pradávnému spojení s očišťováním, nebeským požehnáním a duchovním osvěžením.

rostliny

Ve starověku se k prevenci a léčení používalo obrovské množství rostlin. Kromě těchto léčivých účinků měly také symbolické významy. Například mandragora, středomořská rostlina z čeledi lilkovitých, která se ve středověku používala k vyvolání zvracení, také jako projímadlo a především jako prostředek proti křečím a narkotikum. Tvar jejího kořene připomínal lidskou postavu a tak se předpokládalo, že napomáhá také k otěhotnění. Jmelí bylo považováno Kelty za lék na sterilitu a protijed k různým jedům. V medicíně se také používaly kořeny, semena i květy pivoňky a ty se používaly ještě v Anglii v 17. století. K překonání moru se žvýkal vavřín a asfodel se v klasické mytologii spojoval s podsvětím. Její používání jako protilátky při hadím uštknutí bylo založené na proslulosti hadů jako stvoření, která v podsvětí žijí.


Zdroj: Tresidder Jack, 1001 symbolů, Euromedia group, Londýn 2003