Nálevy, odvary, tinktury

Nálevy

si doma můžeme připravit pro vnitřní užívání. Nejlépe se hodí pro bylinky, které se snadno rozpouštějí ve vodě. Takový nálev je vlastně bylinkový čaj. Bylinky si opatříme tak, že je zakoupíme, ale také si je můžeme natrhat a usušit doma.

K nálevům se hodí jemné a drobné rostlinné části jako třeba kvítky, event. nať. Vkládáme je do nejlépe porcelánové konvice a zalijeme vroucí vodou. Po zamíchání přikryjeme pokličkou a necháme tak 10 až 15 minut louhovat.  Scezený čaj potom popíjíme 3x denně.

odvary

Odvar je bylinkový čaj, který jsme získali vařením rostliny ve vodě. Tento způsob je vhodný pro tvrdší části rostlin, jako jsou větvičky, semínka, kořeny a kůra. Vezměte např. sušený kořen pampelišky a rozdrťte v hmoždíři. Dejte pár lžic do kastrůlku a zalijte cca půl litrem studené vody. Tuto směs přiveďte k varu. Potom na mírném ohni a pod pokličkou vařte 10 – 15 minut. Hotový odvar dobře promíchejte a sceďte do nádoby, nebo rovnou do hrnečku.

Odvary se mohou uchovávat 3 dny v lednici a pijí se 3 – 6 šálků denně.

Tinktury

Tinktury se vyrábí z bylinek, které své účinné látky nejlépe uvolňují v alkoholu. Ty jsou potom také nejlépe konzervované a vydrží nám déle, než odvary. Komerčně se dají zakoupit profesionální bylinné extrakty. Doma si můžete vyrobit méně koncentrované tinktury. Místo etanolu se k jejich výrobě používá dobrá vodka.

1 díl bylinek, 4 díly vodky

Při výrobě platí, že bylinu nedrtíme najemno jako u odvarů, ale ponecháme větší plochu, která bude nasávat alkohol. Např. 40 g sušené bylinky rozmačkáme na hrubou drť, vložíme do větší sklenice a zalijeme 160 ml vodky. Bylina musí být zcela ponořená.
Za 10 – 14 dní se nám na teplém místě vytvoří naše tinktura. Nezapomeňte se sklenicí párkrát za den zatřepat. Po uplynutí této doby lék přelijeme přes plátno do skleničky, nejlépe z tmavého skla. Takto získáte 200 ml léčivé tinktury.

Několik kapek denně dávejte do šálku s vodou a užívejte 3x denně. Lék vám vydrží 6 – 12 měsíců při uchování v lednici.