Ask an Angel

Na dnešní den jsem vybrala povídání o trochu jiných kartách než je klasický Tarot. Tato sada se neskládá z M+V Arkány, protože se jedná o karty andělské. Možná některé podobné znáte. Já sama používám např. karty od Doreen Virtue, nebo karty Jednorožců apod. To jsou všechno karty vykládací, meditační a intuitivní, takže se velmi liší od Tarotu, který je vždy složen z Arkán, hlavních trumfů a dále ze čtyř živlů.

Ask an Angel nebo-li „požádejte anděla“ mě zaujaly svým vyobrazením. Umělkyně Toni Carmine Salerno, která je vytvořila, zobrazuje na 42 kartách celkem 28 andělů a v knize píše, že se při tvorbě nechala anděly inspirovat. Její způsob ztvárnění se mi velmi líbí. Obrázky jsou totiž jiné, než na ostatních kartách, které jsem viděla.  Vidíme zde krásné umělecké malby, které mi připadají, jako z výstavní galerie. Nejsem žádný znalec výtvarného umění a sama jsem malovat nikdy neuměla :-), takže zde nemohu podat nějakou uměleckou recenzi. Já se jenom řídím pocity, popisuji zde vlastní dojem a za mně jsou tyto andělské karty zajímavé.

Na listech jsou zobrazeni archandělé z nichž vyberu např. Samaela, Zadkiela a Sandalfona. Někteří andělé mají přidruženo více karet a představují také určité oblasti. U každé karty je také klíčové slovo, které nám dává prvotní vjem a jakési vodítko pro výklad.

V přiložené knize si samozřejmě můžeme přečíst kompletní  třídění, tedy pokud ovládáme angličtinu. Máme zde členění dle období, tedy minulost, přítomnost, budoucnost, výsledek a dále se karty dělí ještě dle symbolů (hvězdy, motýli, srdce, plameny, kříže, spirály.) Práce s těmito kartami je odlišná od Tarotu a dává nám široké možnosti uplatnit svou vlastní představivost. Myslím, že zde můžeme vyvinout ojedinělý způsob výkladu a interpretace.

Já osobně dávám přednost intuici a víře, že pokud mě karty zaujmou, nepotřebuji pročítat knížku. Je pravda, že každý anděl v této sadě symbolicky zastupuje určitou oblast a možná, že si někteří myslí, že by se tohoto schématu měli držet. Například Muriel zde představuje oblast bezpečí a prostředí, kde jsme ukotveni a to je nejčastěji náš domov. Avšak právě Muriel je anděl, který je spojený s přírodními duchy. Tito duchové a archanděl Muriel nás učí pokoře a respektu před zjeveními Světla, skrytými v přírodě. Kdo se spojí s archandělem Murielem, obdrží duchovní zasvěcení ve formě hlubokého přírodního zážitku, snu nebo ohromného pocitu lásky ke všem bytostem, včetně sebelásky.

Pro mě je tedy členění nevyhovující, protože já bych kartu Muriel interpretovala spíš jako naše spojení s matkou Zemí, spojení s Gaiou a návrat ke kořenům. Také mi sem přichází možnost otevření srdeční čakry a znovunalezení lásky ke všem živým bytostem. Ale na druhou stranu, pokud bychom se ptali na něco praktického, obraz stromu se srdcem, který je na kartě Muriela rovněž cítím, že nás přibližuje právě k určitému zakořenění a  připomíná nám něco trvalého a  ryzího.

Při práci s těmito kartami si tedy můžeme sami zvolit, jestli se budeme držet nějakého schématu, nebo se spolehneme sami na sebe.  Myslím, že intuitivním čtením nic nezkazíme a v  žádném případě neuděláme chybu, když knihu odložíme a umožníme, aby k nám další obrazy přicházely zcela volně.